WLAN – co to jest?

WLAN to skrót od angielskiego Wireless Local Area Network, czyli bezprzewodowa sieć lokalna. Pozwala na połączenie dwóch lub więcej urządzeń, wyposażonych w moduł komunikacji bezprzewodowej WiFi, pozostających w niewielkiej odległości od siebie, bez konieczności zastosowania dodatkowego okablowania w sieci WLAN. WLAN stosowane są w wielu domach, szkołach i firmach. Istnieje możliwość posiadania więcej niż jednego WLAN w danym miejscu. Aby sieć mogła poprawnie funkcjonować, niezbędnych jest kilka elementów: bezprzewodowa karta sieciowa, router oraz dostęp do internetu. Sieci WLAN, do przenoszenia sygnału między urządzeniami, wykorzystują fale z zakresu promieniowania mikrofalowego oraz podczerwieni. Do tej pory funkcjonowało wiele standardów, według których przesyłane były fale (standardy IEEE 802.11).

Zalety sieci WLAN:

• Elastyczność i mobilność

• Łatwość rozszerzania i modyfikacji

• Bezprzewodowa możliwość rozbudowy

• Komfort użytkowania sieci na całej powierzchni, na której funkcjonuje

• Zasięg do kilkudziesięciu kilometrów, w zależności od rozmieszczenia nadajników

• Bezpłatne udostępnianie internetu przy użyciu hotspotów

• Obecność na rynku coraz nowszych i lepszych rozwiązań, które ułatwiają i przyśpieszają korzystanie z internetu.

WLAN a WiFi

WLAN i WiFi to nie to samo, chociaż często określenia te są stosowane jako synonimy.

1. WLAN to typ sieci komputerowej, działającej na niezbyt dużej przestrzeni, nie wymagająca użycia kabli, czyli fizycznych sposobów połączeń.

2. WiFi to technologia, która umożliwia dostęp do internetu metodą bezprzewodową. Są to urządzenia zgodne ze standardem IEEE 802.11.

3. Urządzenia w sieci WLAN wykorzystują markowych produktów WiFi.

4. Urządzenie, które ma oznaczenie WiFi jest gotowe do pracy w sieci WLAN.